A karaoke az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend az USA és Japán után nálunk is. Egyre több bulinak és szórakozóhelynek az elengedhetetlen kelléke. Vajon a karaoke csak a részegek és a Megasztár válogatásról elküldött énekesek játékszere lenne? Vagy a japánok így akartak bosszút állni a popzenéért?
A karaoke az 1980-as évektől fogva népszerű szórakoztatási forma, mely Japánból indult, majd átterjedt Kelet-Ázsiába és a világ más pontjaira.
A japán szó a kara, a karano rövidítése, mely üreset jelent, és oke, mely az ökesutora rövidítése, ami zenekart jelent. E két szó összeolvadása kis híján azt jelenti : üres zenekar.
A kifejezés lefordítható úgy, is mint virtuális zenekar, mivel egy ember előadhat egy dalt anélkül, hogy a zenekar ott lenne. A USA-ban gyakran ejtik kerioki-nak, Angliában kereoké-nak. Japánban karaoke-nak mondják.
A karaoke a szórakozás egy olyan formája, ahol előre felvett zenei kíséret lejátszása mellett élőben énekelhetsz. A zenei kíséretet karaoke berendezések biztosítják, amelyek a zene lejátszásán túl egy képernyőre kiírják a dalok szövegét is úgy, hogy az éppen következő sorokból azokat a szavakat folyamatosan átszínezik, amelyeket a zenei kísérettel harmonikusan együtt haladva éppen énekelni kell. Ez lehetővé teszi, hogy kedvenc dalaidat a szöveg fejből történő megtanulása nélkül is könnyen elénekeld. A karaoke japán szó, jelentése körülbelül ennyi: csak hangszerek. A karaoke mint szórakozási forma egyesek szerint egy amerikai show műsorból, mások szerint Japánból származik, s még nincs két évtizede sem, hogy elindult onnan.
Karaokezni persze lehet otthon is, számítógépről, lapotopról vagy DVD lejátszóról is. Több, külön erre a célra kifejleszett szoftver áll rendelkezésre, az internetről több ezer zeneszám érhető el.
Miért jobb mégis a KARAOKE GÉP, mint a számítógép vagy a DVD lejátszó?
A "feeling" egészen más. A buli közben, a jó kedvért sokan kissé mámorosan, felfokozott állapotban szeretnék elénekelni kedvenc zeneszámaikat. Nem szerencsés ezt számítógép, laptop közelében végezni, mert lehet, hogy az esetleg kifröccsenő ital a gépekben komoly kárt okoz. A kezelés nehézkes, egér, vagy más billentyűk megnyomásával tuduk zeneszámokat elindítani. A megfelelő hangerő eléréséhez külön erősítő, hangfal, mikrofonok kellenek.
A karaoke gépen ez sokkal egyszerűbb és biztonságosabb. Vandálbiztos nyomógombokkal lehet a gépet kezelni,
A zeneszámok nagyon gyorsan elérhetőek, a navigáló gombokkal (jobbra-balra-föl-le) az albumokon belül pillanatokon belül elindíthatjuk a kívánt dalt. Egy Stop gombbal azonnal leállíthatjuk, és kiválaszthatjuk a következő zeneszámot.
Távirányítóval tudjuk a megfelelő hangerőt beállítani.